کوچ رسانه‌ای:

پوریا عالمی روزنامه نگار و طنز نویس مطبوعات، سردبیر پرشین بلاگ شد.


او درباره پرشین بلاگ نوشته است: مطبوعات کشورمان در سال‌های گذشته با وقفه‌ای همراه شد که آن را از روند طبیعی خارج کرد. این وقفه ها اثرات مخرب زیادی داشت که هم اکنون نیز آثار آن پابرجاست. در حال حاضر یکی از مهمترین عللی که مخاطب وفادار نداریم این است که مطبوعات وفادار به گیشه نداریم. دلیل اصلی آن هم سانسور و بسته شدن مطبوعات و به تبع آن کوچ مطبوعاتی‌های قدیمی و کارکشته به اشکال مختلف از جمله خانه‌نشینی و مهاجرت بوده است.


بعد از وقفه‌ای که در مطبوعات به‌وجود آمد، خلاء ناشی از نبود رسانه بر دوش اینترنت افتاد و در این دوران وبلاگ‌نویسی رواج یافت؛ اما بازهم در این دوران نیز شاهد چالش‌هایی بودیم و با وقفه‌ای که چه از بابت سانسور و چه فیلتر و چه مشکلات دیگر که برای وبلاگ‌نویس‌ها به‌وجود آمد، شاهد کوچ آنان و مخاطبان از فضای وبلاگ به فیسبوک بودیم و به واقع در چنین شرایطی بود که بارها مخاطبان و نویسندگان کوچ کرده و از دست رفته‌اند.


نویسندگان، صاحب‌نظران و تحلیلگران که سالیان سال در وبلاگ‌ها فعال بودند و مخاطبان خود را داشتند به جبر به فضاهای دیگر از جمله سایت‌ها کوچ کردند و در حال حاضر نیز به سایر شبکه‌های اجتماعی از جمله توئیتر روی آورده‌اند.


بنابراین اگر وقفه ایجاد نمی‌شد، هم مطبوعات و هم وبلاگ‌نویسی مسیر خود را طی می‌کرد و آدم‌ها جایگزین هم نمی‌شدند؛ و در چنین شرایطی بود که روزنامه نگار، روزنامه نگار و بلاگر، بلاگر می‌ماند. همان‌گونه که در بسیاری از کشورهای جهان نیز هم‌اکنون این‌گونه است و مطبوعات، وبلاگ و سایر رسانه‌ها هر کدام کار و وظایف خود را انجام می‌دهند و تاثیرگذاری خودشان را دارند.


باید به این نکته توجه داشت که هر کدام از رسانه‌ها به فراخور حال مخاطبان خود تاثیرگذاری خودشان را خواهند داشت و این در حالی است که چالش‌های به‌وجود آمده مانع از ماندگاری رسانه‌ها و تاثیرگذاری آن‌ها و در نهایت کوچ اجباری مخاطبان می‌شود.


در این میان پرشین‌بلاگ با ترکیب «رسانه» و «شبکه اجتماعی»، تبدیل به یک «رسانه اجتماعی» شده است که موفق شده پلی بین این دو دنیا بزند تا به‌واسطه آن، مخاطبان اصلی رسانه بتوانند با اهالی رسانه، ارتباط دقیق‌تری برقرار کنند.

/ 4 نظر / 298 بازدید